Historia szkoły Patron szkoły Hymn Szkoły Dokumenty Nasze sukcesy

Z historii Szkoły:

Szkoła została wybudowana w latach 1930 – 1932 przy wydatnym zaangażowaniu mieszkańców wsi. Pierwszym kierownikiem szkoły był

p. Stanisław Ostrowski. Wieś leżała tuż przy granicy polsko – niemieckiej

i trzeba było stosować wiele dyplomacji, aby pogodzić interesy mniejszości polskiej i licznie zamieszkałych Niemców. Aby temu podołać powołano nowego kierownika p. Czappa, który dotrwał do 1939r. W owym czasie szkoła stała się ostoją polskości na ziemi działdowskiej.

W czasie okupacji szkoła była w rękach niemieckich. Po wyzwoleniu

w 1945 roku znów stała się instytucją oświatowo – wychowawczą, którą kierowali kolejno: p. Kazimierski, p. Długołęcki.

Od 1953 roku  kierownikiem szkoły został p. Józef Miłocki. Kierował on szkołą do 1974 roku.

Od 1 września 1974 roku dyrektorem szkoły był p. Marceli Lech.

W latach 1973 – 1976 szkoła była Zbiorczą Szkołą Gminną.

W latach 1987 – 1999 szkołą kierowała p. Halina Roman.

Od 1999 roku stanowisko dyrektora objął p. Jacek Szczepaniak i pełni tę funkcję nadal.

W historii szkoły stan kadry nauczycielskiej ulegał ciągłym zmianom.

We wrześniu 1980r. rozpoczęto akcję „Na tropie patrona szkoły”.

W trakcie plebiscytu na patrona wybrano Adama Mickiewicza. Imię wieszcza

od 1960r. nosiła prężnie działająca w szkole drużyna harcerska.

Imię nadano szkole 18 czerwca 1982r. W dzień uroczystości odsłonięto tablicę na budynku szkolnym z napisem:

„Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Uzdowie”.

W tym samym roku 1982 – szkoła wygrała konkurs regionalny

na organizację ogniska przedszkolnego. W związku z tym uhonorowana została Medalem Komisji Edukacji Narodowej i nagrodą pieniężną w wysokości 200 tys. zł.

Rok 1997 – jest znamiennym w życiu szkoły. Dnia 25 października

z okazji 65- lecia – szkoła otrzymała SZTANDAR. Odbyła się wspaniała uroczystość z udziałem władz oświatowych, samorządowych, rodziców oraz licznych delegacji uczniowskich szkół ościennych.